środa, 8 września 2010

Wolimierz

Zwykle prowadząc prace przy domu w Czechach, zatrzymywaliśmy się w jednej z agroturystyk umiejscowionych w przygnębiającej miejscowości o równie przygnębiającej nazwie: Pobiedna. Ostatnio jednak zapragnęliśmy większych luksusów i poszukiwania zaprowadziły nas do miejscowości Wolimierz.
Niegdyś Volkersdorff, dzisiejszy Wolimierz pełen jest zabytkowych domów przysłupowych, nierzadko pochodzących z XVII-XVIII wieku. Po wojnie wybudowano tu zaledwie jeden nowy dom, a sporą część zabytków ocalili przyjezdni, przeznaczając odnowione domy na pensjonaty i gospodarstwa agroturystyczne. Konkurencja jest w tym zakresie spora, co pozytywnie odbija się na architekturze i wyposażeniu domów (gospodarze często prześcigają się w kolekcjach zabytkowych mebli czy ciekawych przedmiotów), jak również na cenach.
Dla nas przyjemne, poza tym, że przebywaliśmy w przyjemnych wnętrzach z pięknymi widokami na Izery, było również to, że poznaliśmy podobnych do nas - przyjezdnych z miast, których zauroczyła tutejsza przedwojenna architektura. Zbiega się to, nieprzypadkowo chyba, z pierwszym własnoręcznym sadzeniem drzew na naszej działce...

widok z jednego z wolimierskich okien

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz